Bez kategorii

Rak trzustki

Kilka tygodni temu wstrząsnęła nami informacja o śmierci przepięknej, młodej i sympatycznej Ani Przybylskiej. Nie zwrócimy życia tej wspaniałej matce, żonie i córce. Możemy jednak postarać się, żeby ta tragedia nie dotknęła kolejnych rodzin. O raku trzustki mówi się niewiele, czas to zmienić!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ CHORYCH NA RAKA TRZUSTKI:

13. listopada po raz pierwszy odbędzie się Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki. Inicjatywę tę realizuje międzynarodowa grupa organizacji pacjentów wspierających osoby chore na raka trzustki oraz ich Rodziny. W Polsce – Polska Unia Onkologii oraz organizacje zrzeszone w ramach WSPÓLNEJ DROGI www.wspolnadroga2012.pl – także solidaryzują się z chorymi na nowotwór trzustki i ich Bliskimi. Chcą im pomagać i wspierać w chorobie.

Stan świadomości i wiedzy na temat nowotworu trzustki pokazuje, iż systematyczne działania edukacyjne i informacyjne są w naszym kraju konieczne!

Nowotwór trzustki to niezwykle ciężka choroba z bardzo poważnym rokowaniem. Diagnoza – rak trzustki – równoznaczna jest niemal z wyrokiem śmierci i jedynie nielicznym pacjentom udaje się przeżyć rok od momentu wykrycia choroby. Średnia oczekiwana długość życia po rozpoznaniu przerzutowego lub zaawansowanego raka trzustki wynosi zaledwie sześć miesięcy. Statystyki pokazują, że około 15-20% pacjentów z tym nowotworem kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, ale jedynie 20% z nich przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby. Pięcioletnie wskaźniki przeżycia z nowotworem trzustki nie zmieniły się od prawie 40 lat! Do obecnie dostępnych metod leczenia należą: zabieg operacyjny, chemioterapia, radioterapia oraz nowoczesne leki przeciwnowotworowe.

Celem działań WSPÓLNEJ DROGI , która zrzesza doświadczone organizacje pacjentów onkologicznych jest budowanie wśród Polaków świadomości na temat raka trzustki, edukacja w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki, diagnostyki, a także możliwości terapeutycznych.

13 listopada to apel do społeczeństwa o solidarność z chorymi na raka trzustki oraz ich rodzinami, to próba zwrócenia uwagi Polek i Polaków na ten poważny, ale niestety marginalizowany problem. Problem, który dla współczesnej onkologii jest nie tylko wielkim wyzwaniem medycznym, ale również społecznym i etycznym.

13 listopada Polska Unia Onkologii oraz organizacje zrzeszone w ramach WSPÓLNEJ DROGI planują szereg działań i akcji społecznych:

1. AKCJA W SEJMIE RP – w ślad za planowanymi działaniami podjętymi także w Europarlamencie, w naszym Parlamencie odbyło się spotkanie wolontariuszy pracujących w hospicjach onkologicznych oraz przedstawicieli Wspólnej Drogi z posłami zasiadającymi w Sejmowej Komisji Zdrowia, aby wręczyć im fioletowe krawaty/apaszki i przypinki ze znakiem kampanii, które posłowie przyjmą na znak solidarności z chorymi i apelem do społeczeństwa o zwrócenie uwagi na ten problem

2. Przygotowany został SPOT AKCJI pokazujący stan naszej wiedzy nt problematyki raka trzustki oraz odsyłający do specjalnej strony dla pacjentów i rodzin chorych, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze i rzetelne, przygotowane przez najlepszych specjalistów informacje o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka trzustki.

3.  Polska Unia Onkologii wraz z Wspólna Drogą przygotowały na ten dzień specjalne INFOLINIE DLA PACJENTÓW TRZUSTKOWYCH ORAZ ICH RODZIN

5. Odbywa się SPECJALNA AKCJA Z UDZIAŁEM ZNANYCH OSÓB, które wystąpią w specjalnych koszulkach z logo i hasłem akcji

Wszystkie szczegóły na stronie akcji www.twojatrzustka.pl

Mam wielką nadzieję, że świadomość społeczna na temat tej choroby zwiększy się i będzie to choć trochę pokrzepieniem dla rodziny zmarłej Ani. Mam choroba ta nie będzie odbierać społeczeństwu młodych i pełnych radości życia ludzi…

***

6 thoughts on “Rak trzustki

  1. Witaj Iga, przepraszam, że kontaktuje się w ten sposób ale oglądam właśnie miasto kobiet i przypomniało mi się że Wy tez kiedyś byliście na nagraniu. Chciałabym zapytać czy „Wasz” odcinek juz był?
    Pozdrawiam,
    Edyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *