Z ŻYCIA WZIĘTE

Turnus płynnej mowy

Michał przestał się jąkać. Ale my nie chcemy zaleczyć problem, lecz go wy-leczyć. W związku z tym zapisaliśmy syna na turnus dla ludzi z problemem niepłynności mowy: dwanaście dni bardzo wyczerpującej terapii po pięć godzin dziennie. Wracam do domu jak z krzyża zdjęta i idę na godzinę spać, żeby naładować akumulatory. Nie trudno wyobrazić sobie jak czuje się Michał i jak się z dzieckiem zmęczonym i zniecierpliwionym pracuje. Szajby dostaję, ale…się nie poddaję. Jak to ja: wszelkie braki nadrabiam uporem. Czasami tylko łzy same płyną z głęboko tłumionej złości. Muszę się wygadać, by poczuć ulgę.

Na zajęciach jest trzech nastoletnich chłopców. Dwóch z nich jąkało się tak, że mi się oczy szkliły na widok tej niemocy. Drugiego dnia każdy z nich już płynnie czytał. Celem terapii jest, by mowa płynnie i spontanicznie wydobywała się z ust pacjenta. Ciekawa jestem efektów na koniec. Trzeciego dnia – dzisiaj – Michał próbował na mnie wymuszać swoje racje. Łamał wszelkie zasady i czekał, aż eksploduję. Kiedy widział, że jego działania nie przynoszą planowanych rezultatów, zaczął mnie bić, szczypać i szarpać. A potem złość przekierował na siebie i sam się okładał pięściami i targał za włosy. Dlaczego?  Bo powiedziałam „nie”. Nie dałam mu kartki z ćwiczeniami do ręki, tylko kazałam słuchać poleceń prowadzącej zajęcia. Niedobra ja.

Jąkanie się jest silnie związane z emocjami. Tych Michał nie potrafi jeszcze kontrolować. Dlatego – póki płynna mowa nie zostanie utrwalona – syn nie dostanie żadnych zewnętrznych bodźców. Żadnego tabletu, telewizji, pobudzających placów zabaw czy spotkań z osobami, które nie są objęte planem terapii. U nas wszyscy mówią wolno, nawet żartujemy, że psy wolno zaczęły szczekać. Turnus jest piekielnie wyczerpujący i nie pozwolę, by moja praca oraz wysiłek Michała poszły na marne. Muszę to doprowadzić do szczęśliwego końca. Potrzebny jest czas.

***

 

3 thoughts on “Turnus płynnej mowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *