Z ŻYCIA WZIĘTE

Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte

Głęboki niedosłuch, nawracające wysiękowe zapalenie uszu, terapia jąkania…ogromny bagaż niesiony przez jedenastoletnie dziecko.

Dziś Michał zajął III miejsce w szkolnym konkursie recytatorskim i awansował na szczebel gminny. Dokonał tego już drugi raz w życiu. Przepięknie, niezwykle wzruszająco wyrecytował „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. To jest właśnie potęga rehabilitacji, efekt wieloletniej pracy z dzieckiem. Nie dalej jak dziś rano grzmiałam, że ma nie miętolić rękami spodni podczas występu. Michał ma zupełnie inny próg odczuwania bodźców, niż zdrowa osoba. Wiele trzeba, by poskromić jego natręctwa i opanować spadki koncentracji uwagi. Spala mnie to, odziera z sił, ale się nie poddaję. Samokontrola – to jest największe zwycięstwo syna! Michał umiał nad sobą zapanować przed dziećmi z całej szkoły, dłonie miał splecione za plecami. Wygrał przede wszystkim z samym sobą.

Wiem, że nie może mi zabraknąć determinacji, choć czasem to mam tylko ochotę usiąść i płakać. Ciężko być tą osobą, która każe nosić czapkę, wydziela czekoladę po jednej kosteczce, by dziecko nie dostało wysięku w uszach. Zabraniam też jedzenia ulubionych jogurtów, które uczulają, pilnuję pór spania, każę zapracować synowi na ulubione zabawki. Dużo łatwiej byłoby mieć to wszystko gdzieś…I szczerze mówiąc czasami mam ochotę przestać się tym wszystkim przejmować. Udawać, że nie rozumiem zaleceń 9 – stronicowej diagnozy z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ale co wtedy z Michałem?

Widziałam dziś przed sobą dziecko radosne, spełnione. Te jego brązowe oczy, które przywodzą wspomnienie Babci Lodzi…były wielkie, błyszczały. Jaki byłby Michał, gdybym z Mężem nie przestrzegała zasad opieki nad dzieckiem ze sprzężoną niepełnosprawnością? Jakie to byłoby dziecko, gdyby nie uczyło się kontrolowania swojego zachowania, nie nauczyło się życia z niedosłuchem i znaczącym ubytkiem wzroku? Nie wolno się poddawać. Nigdy. Michał o tym wie i walczy o swoją samodzielność.

Gratulacje synu! Jesteś fajter.

***

1 thought on “Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *