Z ŻYCIA WZIĘTE

Fundacja 21 z Krosna

Czasami jest tak…Ćwiczysz rok, dwa a efekt terapeutyczny jest marny. Można się załamać, przyznaję.

Do trzecich urodzin Szymon nie miał odruchu ssania. Cudownym trafem zjawiamy się na turnusie rehabilitacyjnym w Krośnie (nasza Logopedka pożycza nam ciężkie pieniądze, żeby w ogóle wyjazd mógł się odbyć), a po kilku dniach jej pracy Szymon ma smoczka w buzi. Bywa. Nie oznacza to, że zmarnowaliśmy trzy lata. Każda forma terapii jest lepsza, niż bezczynność. Trzeba jednak poszukiwać sposobów dotarcia do dziecka, niekiedy różnymi metodami, na wiele rozmaitych sposobów. Nigdy nie wiadomo, która ze stymulacji będzie tą, po której mózg „zatrybi”. Jestem ostatnią pod wielkim wrażeniem metody Padovan i tego, że po niej Szymon zaczął wcinać frytki i poziomki z nasionkami. Kiedyś zobaczyli byśmy trzymetrowego pawia. Nie oglądam się za siebie. Jest tu i teraz i właściwie dla Szymona formy terapii na dzień dzisiejszy. Za rok, dwa być może trzeba będzie poszukać czegoś nowego. To dziecko – nikt inny – wskazuje nam właściwy kierunek naszych działań. Motywuje.

Warto poszukiwać, rozpytywać po forach, sprawdzać. Wiem, jesteśmy przemęczeni, sfrustrowani znikomą pomocą medyczną i socjalną. Ale jak nie my, to kto powalczy o nasze dzieci? Nikt nas nie wyręczy, na odpowiedzialność leży po naszej stronie bez względu na to, czy dziecko jest zdrowe czy chore. Nie ma co się rozczulać, „Strach powstrzymuje działanie, lecz działanie powstrzymuje strach”. Odwagi!

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja 21 z Krosna ściąga specjalistów z różnych dziedzin, by ułatwić rodzicom zdiagnozowanie ich dzieci. To wspaniała okazja, by odświeżyć wiadomości, poszukać nowinek odpowiednich do terapii konkretnego Malucha. Zapraszam!

***

 

3 thoughts on “Fundacja 21 z Krosna

  1. Ja również polecam Fundację 21. Dziękuję Pani Igo za wpis o turnusie i metodzie Padovan bo dzięki niemu pojechaliśmy do Krosno i sprawdziliśmy na własnej skórze że to naprawdę działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *