KREATYWNIE

Mały Książę – koraliki Ikea Pyssla

Witamy w kreatywnym dziale strony Kurlandia. Jestem w trakcie przyporządkowywania 1500 wpisów do właściwych kategorii. To dopiero wyzwanie!

***

Michałek od lat uwielbia układać koraliki Pyssla z Ikei, które potem zgrzewam mu żelazkiem.

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50128572/

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60316073/

Dotąd tworzył z nich kolorowe zakładki do książki i ozdoby na choinkę. Teraz wykonał większą pracę, którą postanowiliśmy oprawić i wręczyć Dziadkom z okazji ich święta.

Można posiłkować się schematami wykorzystywanymi do haftowania krzyżykami. Bardzo ciekawe wzory znalazłam w internecie, wpisując frazy w języku angielskim. Pracę należy rozpocząć od policzenia oczek na płytce i dobranie takiego wzoru, który się pomieści. Może być jedynie jego fragment, jak w przypadku bratków syna. Drugą ważną informacją jest liczba odcieni. My mamy oba pudełka z Ikea, więc dysponujemy następującymi kolorami: czarny, szary, brązowy, beżowy, czerwony, pomarańczowy, jasnopomarańczowy, żółty, ciemno- i jasnozielony, granatowy, błękitny, filetowy, jasnofioletowy, różowy, jasnoróżowy i biały. Schematy można też nieco uprościć i zredukować liczbę potrzebnych odcieni.

Teraz pozostaje wybór podkładki. Są one w rozmaitych kształtach: koło, gwiazda, owal, koń, auto, dinozaur itp. Pełno ich na portalach aukcyjnych po wpisaniu w lupkę: „płytka”, „podkładka”, „koraliki”. My kupiliśmy ostatnio 4 płytki Hama Midi, które można ze sobą łączyć zaczepami (5-6 zł za sztukę). Hama również produkuje koraliki. Charakteryzują się one ogromnym wyborem odcieni, ale ich cena jest kilkukrotnie wyższa. Póki nie układamy z synem skomplikowanych obrazów, wystarczą nam te tańsze.

Powstała mi plansza 58/58 haczyków, co wymagało wykorzystania 3364 koralików. Zajęło mi to kilka godzin, ale obrazek do pokoju syna jest już gotowy.

Pamiętacie jeszcze zielony strój Michałka na bal przebierańców? Bądźmy szczerzy, na szyciu to ja się za bardzo nie znam. Ale szalenie uparta ze mnie baba i dziecko dostało ten wymarzony kostium Małego Księcia. Ta postać z bajki wybitnie kojarzy mi się z moim starszym synem (oczywiście zaraz po ośle ze Szreka, ha ha ha!).

Kostium Mały Książe

Na ścianie w pokoju wiszą już ramki z najnowszymi rysunkami Michała. Teraz będzie jeszcze bardziej kolorowo. Muszę przemyśleć, czy zamawiać ramkę w sklepie dla plastyków, a może sama sklecę coś z listewek i pomaluję na odpowiedni kolor? Widziałam też gotowe ramki 30x30cm na portalu aukcyjnym za 14 złotych. Przemyślę. Gotową pracę można też wykorzystać jako ozdobę wieka drewnianej skrzyneczki, kartonowego pudełka po butach czy jako ramkę lusterka.

Zgrzewając koraliki warto wcześniej poćwiczyć na małej płytce. Nietrudno przetopić koraliki i zrobić z nich miazgę lub zdeformować (widać to na środku kwiatków). Papier do pieczenia musi być równy, gdyż wtedy nie unosi koralików do góry i nie wypadają one z haczyków. Nie wolno trzymać żelazka w jednym miejscu, bo wtedy wytwarza się za duża temperatura. Lepiej „jeździć” żelazkiem góra- dół po całej pracy, a potem w lewo i prawo. Moje doświadczenie pokazuje, że najlepiej zgrzane koraliki mają jeszcze małą dziureczkę na środku. Wtedy są przetopione do połowy ich wysokości. Wzorem docelowym naszego dzieła jest oczywiście strona stykająca się z podkładką. Mój Książę zatem patrzy się w prawo.

Dość łatwo jest zgrzać koraliki na jednej płytce Midi. Na czterech było to już wyzwanie. Po pierwsze płytki trzeba równo ze sobą szczepić, a po drugie…stygnąca praca kurczy się i podnosi. Jeśli nie zgrzejemy jej właściwie, to część koralików uniesie się do góry, a pozostałe zostaną na płytce. Katastrofa!!! Musimy mocno stopić pracę, zanim pozostawimy ją do ostygnięcia. Kilka bluzgów poleciało, zanim posiadłam tę wiedzę – przyznaję. Klnę jak przysłowiowy szewc.

Mój wzór to improwizacja na temat dwóch poniższych szablonów znalezionych w internecie. Nie podobało mi się, że ciało postaci jest nieproporcjonalne małe względem głowy. Róża była natomiast zbyt skomplikowana i nie pasowała do mocno uproszczonego schematu bajkowej postaci.

Pogmerałam po swojemu we wzorach i powstało to:

***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *