KREATYWNIE

Jesienny konkurs. Jeż z liści.

Michałek nie zdobył żadnego wyróżnienia w konkursach ekologicznych. „Dziecko…Zrobiłeś trudne, czasochłonne i bardzo ładne prace. Śmiało możesz być z siebie dumny. Nie zawsze się wygrywa.” – syn przyjął wyniki ze zrozumieniem. Jutro jedziemy odebrać z domu kultury naszą planszówkę, bo była świetna. Przed przekazaniem konkursowej zabawki, najpierw ją przetestowaliśmy. Jeszcze wiele pytań w grze nie padło: „Czy sarna to żona jelenia?”, „Czy borsuki budują tamy na rzece?”, „Czy 22 maja przypada Dzień Ziemi?” – w deszczowe, jesienne wieczory, będziemy wspólnie z synami szukać odpowiedzi.

„Ja, inżynier ochrony środowiska przegrywam z Ekoślimaka? Kto wymyślił taką durną grę?”- żartowałam, a Michałek zanosił się ze śmiechu. „Ja!” – rechotał niczym gremlin, bo miał najwięcej punktów. Farciarz, jak zwykle.

Przyszedł moment, żeby i nasz przedszkolak wziął udział w pierwszej w życiu rywalizacji. Oto efekt starań:

Zaangażowanie Szymona uwieczniał na zdjęciach starszy brat. Nigdy nie zapomnę, co przedstawiała ta konkursowa praca. Włos bowiem jeży się na głowie na wspomnienie tego, ile miałam przy tym sprzątania. Ha ha ha. Farba, klej i dary jesieni…Szymcio przyklejał klonowe listki ze sporym rozmachem i przy okazji robił z nich sieczkę. Robił komiczne miny, gdy fioletowa bibuła lepiła się  do jego rączki, a nie do kartki. Z utworzonej kuleczki powstał nosek jeżyka. Tylko pyszczek wycięłam sama (syn nie utrzyma żadnych nożyczek), o czym nie zapomniałam wspomnieć przy okazji przekazania dzieła do przedszkola.

„Kiedy Pani ma na to wszystko czas, Pani Ilono?”- spytała Pani Bogusia, zaskoczona i rozbawiona fotografiami. Mam. Jakoś mam. Moje dzieci, ich marzenia i potrzeby, są wektorem moich działań. Ostatnio – w kontekście sporu dotyczącego aborcji – wiele myślę o moim macierzyństwie. Nie żałuję wysiłku, wylanych łez. Nie mam pretensji do losu, że mam niepełnosprawne dzieci. Dla mnie najważniejsze jest to, że kocham i jestem kochana.

***

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *