KREATYWNIE

Zawieszka ptaszki.

Przez ostatnie tygodnie przed Wielkanocą każdą wolną chwilę poświęcałam na szycie. Kolorowe ptaszki były podziękowaniem za złożenie dobrowolnej darowizny dla naszego Szymka. Syn bardzo rozwinął się odkąd pracujemy z fizjoterapeutą Maćkiem i jest to dla nas szalenie trudny okres, bowiem Szymon jeszcze nie jest samodzielny, a już nie chce cierpliwie leżeć lub siedzieć. Oczekuje aktywności, uwielbia spędzać czas poza domem. Domaga się nowych bodźców i nas pogania na każdym postoju. Próbuję sprostać potrzebom maminego małego, pieruńskiego Włóczykijka – jak pieszczotliwie nazywam nasze roszczeniowe dziecko. Zaangażowałam w to bardzo dużo energii. A potem…czekał na nas – a szczególnie na mojego Męża – jeszcze większy wysiłek, by targać syna w nosidle. Ale nie nie poddamy się! Wiemy dla kogo i z jakiego powodu to robimy.

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają – choćby dobrym słowem – nasze działania.

Do wykonana ptaszków potrzebny jest:

– przygotowany szablon,

– rozwidlony patyk,

– dobrej jakości bawełna,

– nożyczki i ołówek,

– maszyna do szycia,

– silikonowe kłębuszki,

– żyłka,

– piórka,

– klej na gorąco,

– ozdobne perełki lub kryształki.

Poniższy obrazek należy zapisać w komputerze i wydrukować na kartce A4, a następnie wyciąć kształty.

Odrysowujemy elementy na materiale. Uprzednio tkaninę należy złożyć na pół (prawymi stronami do siebie) i spiąć szpilką, by warstwy nie rozsuwały się. Każdego ptaszka, jego dwie pary skrzydeł i dzióbek należy dokładnie wyciąć. Przy tak małych wzorach precyzja jest bardzo ważna. Ja nie spięłam bawełny i na ogonku ptaka warstwy nieco się rozeszły. „Zgubiłam” ten mankament później podczas szycia, bowiem mam już sporą wprawę. Zdecydowanie łatwiej jest po prostu porządnie przygotować swoją robótkę.

To wszystkie elementy (oczywiście wycięte podwójnie):

Skrzydełka i dzióbek wycięłam z tkaniny o innym kolorze, gdyż ciekawiej to wygląda – bardziej kontrastowo. Szycie należy zacząć od dzioba, który jest w kształcie trójkąta równoramiennego. Ramiona te należy zszyć na lewej stronie, zostawiając otwór na wywrócenie „uszytka” na prawą stronę. Warto przeprasować materiał, by dziób nabrał właściwego kształtu i usztywnił się. Należy go włożyć we właściwe miejsce do ptaszka (dolna część głowy nad pękatym brzuszkiem), a następnie przeszyć kształt gołębia, zostawiając nad jego ogonem otwór na wywrócenie tkaniny na prawą stronę.

Tak wygląda główka po wywróceniu na prawą stronę:

Ptaszka i skrzydła należy przeprasować, wypchać silikonowymi kłębuszkami i zaszyć ręcznie. Użyłam bardzo cieniutkiej nitki i igły, dzięki czemu nie widać było miejsca po otworze. Do zrobienia oczu posłużyły mi sztuczne cyrkonie.

Na patyku należy zawiązać sznurek i konstrukcję powiesić na haczyku.Wtedy najłatwiej mocuje się elementy stroika.

Ptaszka przykleiłam delikatnie do gałązki i sznurka (łączenie to łatwo zakryć skrzydełkiem). Doskonale sprawdził się klej na gorąco dla dzieci z Lidla, który ma wąski wylot i nagrzewa się jedynie do 90 stopni Celsjusza. Zostało przyczepienie żyłek do patyczka, a następnie dodanie piórek, wszelakich ozdób, które uzupełnią kompozycję. Każdy może stworzyć wyjątkowe dzieło, kierując się własną estetyką. Oto kilka podpowiedzi:

Wielką radość sprawiły mi zdjęcia moich prac, wiszących w domach Darczyńców. Cieszę się, że mogłam – choć w ten skromny sposób – podziękować za pomoc dla chłopaków. Tymczasem Szymon wczoraj pokazał nową umiejętność: podniósł się z pozycji klęczącej, trzymając mnie za kciuki. To wstęp do chodzenia przy balkoniku i podnoszenia się w łóżku do pozycji siedzącej (muszę załatwić jakieś uchwyty).

Syn sukcesywnie uzyskuje władzę nad ciałem, co daje mu coraz większą samodzielność. Zrzuca rzeczy ze stołu, wywalił na siebie cukierniczkę. Rechocze, kiedy broi. Przez ostatnie miesiące nadrobił sporo zaległości w rozwoju i daje nam popalić. Jestem zmęczona, ale szalenie szczęśliwa. Mam też takie poczucie, że wykorzystujemy w pełni daną nam przez Państwa szansę. Kolejny sukces Szymka to efekt naszych wszystkich działań: od skomplikowanej rehabilitacji, po regularnie bombardowanie rozmaitymi bodźcami i aktywizowanie.

***

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *